Gdy zbliżają się kolejne urodziny pociechy, rodzice głowią się nad tym, co kupić z tej okazji. Bywa to kłopotliwe - zwłaszcza wtedy, gdy kolejne zabawki po kilku dniach używania lądują na dnie szafy. Wówczas dobrze jest zastanowić się, co tak naprawdę mogłoby zainteresować małą solenizantkę. Może poprzednie prezenty były zwyczajnie nietrafione? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze, aby był on sensowny!

Elektroniczne? Niekoniecznie!

Często rodzice, chcąc sprawić dziecku wyjątkowy prezent, kupują nowoczesną zabawkę na baterię. Interaktywne zabawki zawojowały rynek już przed dekadą i pojawiały się w kolejnych domach. Jednak od pewnego czasu obserwuje się powrót do tradycyjnych, prostych form. Nie bez powodu. Dziecko, bawiąc się zabawką, która gra, mruga licznymi światełkami i porusza się, nie musi wiele robić. Gdy natomiast dany przedmiot przestanie działać lub ulegnie uszkodzeniu - zabawka nie cieszy już tak, jak wcześniej. Tymczasem proste konstrukcje wymagają od dziecka sporej dozy wyobraźni. Kreatywność pozwala wykorzystać je na wiele sposobów, a maluch może układać liczne scenariusze zabawy. Dlatego zamiast kolejnej płaczącej i ruszającej się lalki, może warto kupić córce drewniany wózek z gwiazdką dla lalek, które pociecha już ma w kolekcji? Taka zabawka z drewna jest solidna, bezpieczna i bardzo estetyczna. Kolorystyka na pewno wpasuje się w gust kilkulatki. Dziecko będzie bawić się takim wózkiem zarówno w domu, jak i na zewnątrz - w parku czy ogrodzie. W wózku córeczka będzie mogła przewieźć lalki, pluszaki i inne zabawki.

A może zabawkowy zestaw?

Prezent nie musi być jednym, sporych rozmiarów przedmiotem. Dla większej dziewczynki, przy której nie trzeba już bać się o drobne elementy, pięknym upominkiem będzie drewniany zestaw kreatywny - koniki. Zabawka ta sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy dziecko lubi zwierzęta. Inne zalety tego typu zabawkowych zestawów to m.in.:

  • możliwość rozbudowywania i łączenia z innymi zabawkami,
  • wiele opcji układania - za każdym razem nieco inaczej,
  • możliwość rozwinięcia kreatywności i pomysłowości,
  • łatwość zabawy w większej grupie - z rodzeństwem lub przyjaciółmi,
  • niewielkie rozmiary, pozwalające na zabranie zabawki na wakacje lub w podróż.

Wyposażenie pokoiku i zabawa: dwa w jednym

W przypadku rodziców, którzy mogą pozwolić sobie na większy wydatek, wartym rozważenia pomysłem na prezent będzie większy zestaw zabawkowy. Nie tylko zapewni on fascynującą rozrywkę i wywoła zachwyt na twarzy pociechy, ale też sprawdzi się jako ozdoba do dziewczęcego pokoiku. Przykładem takiego zestawu może być duża, drewniana kuchnia dla dzieci. Kolorystyka wpasowuje się w gust dziewczynki, a ilość elementów i części sprawia, że zestaw nieprędko się znudzi. Dziecko będzie mogło też zaprosić do wspólnej zabawy najlepsze koleżanki. Zabawkowy zestaw kuchenny to także świetna propozycja na prezent dla bliźniaczek w wieku od 3 do 8 lat. Córeczki będą bawić się razem, a problem tego, która z nich dostała ładniejszy upominek na urodziny, zostaje wyeliminowany. Zestaw pomoże dzieciom rozwinąć umiejętności współpracy i dzielenia się, przydatne w dorosłym życiu.

Przed zakupem urodzinowego prezentu dobrze jest poobserwować córkę i zastanowić się, z czego naprawdę się ucieszy. Kupowanie pierwszej z brzegu zabawki dziewczęcej nie jest dobrym pomysłem. Warto inwestować w to, co rzeczywiście pomoże dziecku rozwinąć rozmaite umiejętności i wpisze się w jego zainteresowania. Dla uśmiechu na małej twarzyczce i szczerego zainteresowania nową zabawką warto poświęcić czas i starannie wybrać upominek, prawda?