Prezent dla dziecka to nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla takiego, które ma mnóstwo rzeczy. Trudno wybrać coś, co będzie dobre jakościowo, unikalne, ciekawe, nie będzie budzić obiekcji rodziców i przede wszystkim spodoba się malcowi. Podarek powinien być dopasowany do wieku. Czym lepiej nie obdarowywać dzieci, a co będzie dla nich wartościowe?

Oczami dziecka

Przede wszystkim weźmy pod uwagę to, że to, co się podoba nam lub rodzicom niekoniecznie przypadnie do gustu dzieciom. Tym małym na pewno nie warto kupować ubrań. Po pierwsze, to rodzice decydują, w co ubrać maleństwo, po drugie, malcowi taki prezent się nie spodoba. Dzieci wolą zabawki. Ubrania mogą być dobrym pomysłem dla tych starszych lub nastolatków, ale pod warunkiem, że znamy ich gust. Lepiej nie kupować także przyborów szkolnych. Przedszkolakowi mogą spodobać się kredki, mazaki, malowanki i plastelina, jednak dla dziecka w wieku szkolnym nie będzie to już atrakcyjny prezent i będzie kojarzył się nie ze świetną zabawą, ale z lekcjami i szkolnymi obowiązkami. Na pewno nietrafione z perspektywy dziecka będą też kosmetyki. Jeśli chcesz podarować jakiś zestaw pielęgnacyjnych olejków dla niemowlaka, skonsultuj to z rodzicami. Weź pod uwagę możliwe alergie, jakie mogą występować u dziecka - również w przypadku słodyczy.

To co cieszy, ale nie zawsze jest najlepszym wyborem

Są takie prezenty, które z całą pewnością ucieszą dzieci, jednak po dłuższym zastanowieniu mogą okazać się nieodpowiednie. Należą do nich np. słodycze. Ich zakup oraz rodzaj także warto skonsultować z rodzicami. Wielu z nich w ogóle nie daje słodkości swoim pociechom, inni z uwagi na alergie tylko poszczególne typy, inni tylko okazyjnie lub w określone dni. Pamiętajmy, że słodycze, mimo iż pyszne, mogą być bardzo niezdrowe i nie warto z nimi przesadzać. Prezentem, który absolutnie nie wchodzi w grę, jest zwierzę. Kotek czy piesek na pewno będzie cieszył, ale nie uczmy nikogo na siłę odpowiedzialności, zwłaszcza dziecka. Żywe stworzenie to nie zabawka. Jeśli rodzice pragną, by pociecha wychowywała się z jakimś pupilem, sami powinni dobrze przemyśleć i podjąć tę decyzję i przygotować dziecko na nowego domownika i liczyć się z tym, że to oni będą musieli o zwierzątko dbać.

Jaką zabawkę wybrać?

Wielość i różnorodność zabawek, jakie mamy na rynku może przyprawić o zawrót głowy. Pluszaki, lalki, puzzle, jeździki... ponownie zwróćmy uwagę na wiek dziecka. Zdalnie sterowany, latający helikopter może być super, jednak jeśli dziecko jest małe, pamiętajmy, że nie kupujemy zabawki dla siebie, czy rodzica. Gry strategiczne także nie będą najlepszym pomysłem dla najmłodszych dzieci. Nie wybierajmy też drobnych, tandetnych, chińskich podróbek. Nie będą miały tych samych funkcji co oryginał i szybko okażą się wybrakowane lub się zepsują. Ogromną gałąź przemysłu zabawkowego stanową produkty na baterie, które dzieci uwielbiają, dorośli niekoniecznie. Jeśli decydujemy się na taki prezent, sprawdźmy, czy baterie są w zestawie - inaczej niespodzianka się nie uda oraz zwróćmy uwagę na poziom głośności zabawki. Nie powinna być zbyt hałaśliwa, a najlepsza będzie taka z regulacją intensywności dźwięku. Kolejną, dobrze rozwiniętą kategorią są zabawki edukacyjne dla dzieci. Kształtują kreatywność, pozwalają poznać świat, wspomagają rozwój czy zdolności manualne lub pamięciowe. Zwykle są one kierowane do najmłodszych dzieci. Ich zaletą jest dodatkowo wysoka jakość wykonania oraz materiałów, a także bezpieczeństwo potwierdzone niezbędnymi certyfikatami. Świetnie sprawdzą się cymbałki czy bączki dla maluchów, domino, gry zręcznościowe, planszowe, czy posiadające specjalne karty.

Przy wyborze odpowiedniego prezentu dla dziecka musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Nie zawsze warto kupować zabawki tanie lub z drugiej strony bardzo modne, rozreklamowane, ale takie, którymi szybko można się znudzić i nie dają wiele możliwości zabawy. Przede wszystkim jednak przypomnijmy sobie dzieciństwo i pomyślmy, o czym sami wtedy marzyliśmy.