Przyjście na świat małego członka rodziny wywraca życie młodych rodziców do góry nogami. Jest to nowa sytuacja zwłaszcza dla tych mam, które pierwszy raz urodziły. Od początku wiadomo, że maluch będzie potrzebował nie tylko karmienia, pielęgnacji czy usypiania, ale również dopasowanej do jego wieku edukacji. Czego może nauczyć się niemowlę i jak wspierać jego rozwój?

Głos mamy i taty

Dziecko powoli przyzwyczaja się do obecności najbliższych osób. Początkowo jego umiejętności percepcyjne pozwalają na rozpoznanie twarzy mamy z niewielkiej odległości, dlatego warto często trzymać malucha na rękach, kołysać, mówić do niego spokojnym głosem i śpiewać mu piosenki. W ten sposób niemowlę oswaja się i wie, że może czuć się bezpieczne w ramionach mamy. Głos tej najbliższej dla niego osoby maleństwo kojarzy zapewne jeszcze z czasów życia płodowego. Kołysanie pomaga natomiast w prawidłowym wyrobieniu zmysłu równowagi u dziecka.

Zabawki interaktywne

Już w pierwszych miesiącach życia dziecka można rozważyć zakup bezpiecznych, atestowanych zabawek interaktywnych. Są one zaprojektowane tak, aby wspierać rozwój malucha. Przykładowo - zabawka, która wydaje dźwięki po naciśnięciu przycisku z danym obrazkiem, wywołuje u dziecka skojarzenie dźwiękowo-wizualne. Jeśli wciśnie ono guzik, przedstawiający pieska, po czym usłyszy szczekanie - będzie kojarzyło ten właśnie dźwięk z określonym zwierzakiem. W ten sposób niemowlę poznaje świat. Kupując takie zabawki, należy jednak uważać, aby nie przytłoczyć dziecka nadmiarem bodźców. Zbyt dużo dźwięków, zmieniających się kolorów czy nadmiar ruchu może zdezorientować małego człowieka i utrudni mu skoncentrowanie się na konkretnych bodźcach.

Mata edukacyjna - wsparcie rozwoju malucha

Gdy dziecko ma już kilka miesięcy, warto rozważyć zakup akcesoriów, pomagających mu lepiej poznawać przestrzeń dookoła niego. Jednym z polecanych rozwiązań są maty edukacyjne. W naszym sklepie można znaleźć wiele ich wariantów. Dla dziecka, które ma już 3 miesiące, dobrze sprawdzi się mata, przedstawiająca kolorowy staw wraz z jego mieszkańcami. Jej miękkość sprawia, że maleństwo nie odczuwa chłodu podłogi i może wygodnie na niej leżeć oraz przewracać się na brzuch lub na plecki. Ponadto niemowlę jest w stanie chwytać trójwymiarowe maskotki, przytwierdzone do niej i poznawać świat poprzez dotyk.

Piankowa czy gąbkowa?

Rodzice często zadają sobie pytanie, jaki materiał będzie najodpowiedniejszy. Z jednej strony, piankowe maty są łatwe w czyszczeniu, składaniu i dobrze stymulują rozwój ruchowy dziecka. Z drugiej strony, gąbkowe wersje mają zwykle zabezpieczone brzegi, chroniące przed ześlizgnięciem się na podłogę. Warto zadbać o to, aby elementy dodatkowe, zawieszone na pałąkach można było odpinać lub przepinać w dowolnej konfiguracji. Dzięki temu dziecko nie znudzi się i wciąż będzie zainteresowane. Możliwość taką daje mata edukacyjna dla niemowląt Edvin. Jej delikatne, pastelowe kolory sprawiają, że produkt ten nada się zarówno dla dziewczynki, jak i dla chłopca. Niemowlę będzie z zainteresowaniem chwytać zawieszone, miękkie zabawki-zwierzątka, badając w ten sposób przestrzeń i oswajając się z nią.

Mniej, lecz sensowniej

Kupowanie wyprawki dla pierwszego dziecka to spore przedsięwzięcie. Z szerokiej gamy kolorowych, zachęcających ciekawym wzornictwem rozwiązań warto wybrać te, które realnie pomogą maluszkowi rozwinąć się i poznawać świat. Nie można zapominać, że dla dziecka wszystko jest nowe i ciekawe. Zawsze należy sprawdzić bezpieczeństwo danej zabawki. Przemyślany zakup na pewno przyniesie sporo pożytku i zapewni dziecku ciekawie spędzony czas, a rodzicom da możliwość obserwowania rozwoju swojej pociechy.