Nadszedł wrzesień. Wrzesień to specyficzny miesiąc, który często dostarcza wielu frustracji oraz pytań, na które odpowiedzi poznamy dopiero po kilku tygodniach.

Pierwszy dzień w żłobku, rola doroślaka – przeszkolaka, pierwsza klasa... Ale również te prozaiczne kwestie! Organizacja dnia, to wszystkie elementy budują w nas pewne napięcie.

Jednak zanim nowe hermonogramy, rytm, tempo, obowiązki i wyzwania inne niż dotychczas przytłoczą nas i główki naszych pociech – usiądźmy i...

ZŁAPMY ODDECH

Wróćmy do ciepłych wspomnień związanych z przedszkolem czy szkołą. Jeżeli dziecko dopiero rozpoczyna ten etap w swoim życiu opowiedzmy mu o swoich wesołych doświadczeniach, wspomnieniach i przeżyciach. Dajmy mu pewność, że przedszkole i szkoła to nauka poprzez zabawę a przede wszystkim...

NIESAMOWITA WYPRAWA

Dlatego zaraźmy nasze dzieci taką perspektywą! Opowiedzmy, że to wyprawa w nieznany świat pełen nowych odkryć. Zastanawiacie się jak to zrobić? To teoretycznie banalnie proste a pomoże również nam uniknąć frustracji. Dlatego spójrzmy na świat oczami malucha.

Pamiętajmy, że dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym myślą konkretnie. Co to oznacza? Mianowicie abstrakcyjnie pojęcie, jak „dwa, trzy, cztery....“ nic im nie mówi. Jednak te samo pojęcie połączone z rzeczywistymi obiektami lub/i obrazkami zyskuje zupełnie inne znaczenie np. szkoła, nauka, literka, wyraz połączona z rzeczywistymi obiektami, obrazkami nabierze zupełnie innego znaczenia.

Nie mówmy dziecku: za 3 dni idziesz do przedszkola!

Zabierzmy dziecku na spacer i pokażmy przedszkole do którego będzie uczęszczało. Zamiast mówić 3 dni – weźmy ulubiony owoc dziecka który je na deser i powiedzmy że od dzisiaj każdego dnia będzie wspólnie odliczać jedząc podwieczorek ile owoców zostało – ta liczba wyznaczy moment, kiedy rozpoczną swoją podróż przedszkolaka!

Wyprawa się rozpoczyna, ahoj przygodo, życzymy owocnej podróży!