Każda podróż niezależnie od długości trasy rozpoczyna się w naszej głowie. To również w naszej głowie rodzą się obawy odnośnie kontrowersyjnej kwestii podróżowania z dzieckiem, szczególnie samolotem lub pociągiem. Dobre przygotowanie i organizacja skutecznie pomoże przemóc stres związany z podróżwaniem z dzieckiem. 

Zachowanie dziecka niejednokrotnie modeluje nastroje współpodróżnych a rodzice wystawieni są na nieprzychylne komentarze lub negatywne spojrzenia. Nie zrażajmy się tym i od najmłodszych lat pielęgnujmy w dzieciach chęć poznawania i odkrywania świata, którą niewątpliwie dają podróże. Każda podróż uczy również tolerancji, otwartości i ma olbrzymi wydźwięk edukacyjny.

Palcem po mapie

To nie tylko kolokwializm. Usiądźmy z naszym dzieckiem przy mapie i wspólnie wyruszmy w podróż w nieznane lub do miejsca w które wybieramy się na wakacje. Zastanawiacie się czemu służy taka zabawa? Podczas niej budujemy w głowie małego podróżnika ciekawość. Przypomnijmy sobie piosenkę Majki Jeżowskiej „Kolorowe Dzieci” – czy nie intrygował Was wers: „mogłam małą być Japonką co ubiera się w kimonko”? Odwiedzając każdy kraj otwórzcie w sobie pokłady kreatywności i opowiedzcie maluszkowi ciekawostki na temat kraju „w którym się zatrzymacie”. 

Ciekawość to dopiero początek

Do cierpliwości dodajmy motywację i cierpliwość w dążeniu do celu oraz zdolność odraczania przyjemności. To w dorosłym życiu znane coachingowe sformułowania. Jednak proponowana zabawa mocno wiąże się z badaniami, które dowodzą, że zdolność odraczania przyjemności w dzieciństwie jest powiązana z sukcesami w życiu dorosłym. A przecież każdy z nasz chce aby nasze dziecko niezależnie od tego czy ma 2 czy 32 lata było szczęśliwym człowiekiem.

Dostosujmy opowieść podczas zabawy do kontekstowych potrzeb malucha. Jeżeli jest przedszkolakiem powiedzmy, że zanim wybierzemy się na wakacje musi upłynąć trochę czasu podczas którego będzie dzielnie maszerował do przedszkola.

Przygotowanie to część podróży

Nasza wspólna zabawa podczas podróży rozbudzi ciekawość dziecka dzięki czemu podczas podróży dziecko stanie się bardziej uważne. Zacznie wypatrywać znajomych zwierzątek, które wcześniej poznało na obrazkach, budowli o których mu opowiedzieliście, zjawisk i zwyczajów. Będzie to stanowiło doskonały pretekst do poszerzania wiedzy oraz sprawi, że słowo nuda i marudzenie nie będzie pierwszym z czym będzie się kojarzyła podróż.

Takie przygotowanie sprawi również, że Wasze dziecko zapamięta większą ilość detali, wrażeń, wspomnień oraz pozytywnych emocji. Niejednokrotnie zamiast czytać mu dobranockę będzie wspólnie wspominać to co przeżyliście i doświadczyliście.