Klasyczny, kochany przez kilkulatki róż czy prostsza, biała aranżacja? A może kolorowa fototapeta lub naklejka, a do tego stonowane mebelki? Takie pytania często zadają sobie rodzice, urządzający pokój dla swojej małej córeczki. Jak go zaaranżować w taki sposób, aby pociecha czuła się w nim dobrze i lubiła spędzać tam czas?

Wiek ma znaczenie

Warto pamiętać, że dziecko inaczej, niż dorosła osoba, patrzy na świat. Coś, co rodzicowi może wydać się kiczowate, dla kilkulatki będzie spełnieniem dziecięcych marzeń. Dlatego urządzając pokój, warto wziąć pod uwagę zdanie córki. Nie oznacza to, że wnętrze musi razić w oczy pomieszaniem rozmaitych kolorów. Dobrze jest negocjować z dzieckiem i wspólnie znaleźć ciekawe, ładne i wpasowujące się w jego gust rozwiązanie. W końcu to córeczka będzie spędzała tam najwięcej czasu, więc musi czuć się w pokoju bezpiecznie i komfortowo. Z wiekiem jej gust zapewne będzie się zmieniał. Możliwe, że po upływie kilku lat dziewczynka stwierdzi, że róż jest okropny, a meble zupełnie nie pasują do wystroju... Cóż, trzeba się z tym liczyć!

Co na ścianę?

Aranżację zacząć należy od przygotowania ścian. Tutaj wybierać można z szerokiej palety kolorów farb lub z dziecięcych, ozdobnych tapet. Jeśli dziecko jest aktywne, lubi eksperymentować i zdarza mu się malować po ścianach, lepiej postawić na farbę, którą można myć. A może by tak przeznaczyć konkretną przestrzeń na ścianie właśnie na twórcze bazgroły? Naklejka - tablica kredowa, przedstawiająca domek wraz z otoczeniem nie tylko udekoruje pokój, ale też pozwoli dziecku rozwijać kreatywność. Domalowanie jabłek na drzewie? Kolorowe okienko w domku? Czemu nie! W asortymencie mamy również inne, ciekawe naklejki na ścianę.

Bajkowy świat księżniczek

Mała dziewczynka często marzy o tym, aby zostać księżniczką. Nic dziwnego - piękne, okazałe zamki, kolorowe stroje... To wszystko sprawia, że dzieci kochają świat z baśni. Można go dziecku nieco przybliżyć. Duży, kolorowy zamek wraz z kompletem magnesów pozwoli dziecku przenieść się w bajkową krainę. Magnesy z bohaterami i zwierzątkami można dowolnie przestawiać. Jednego dnia dana postać będzie przed "budowlą", innego - obok. Naklejka na ścianę - Księżniczka zapewni kilkulatce kreatywną zabawę na długie godziny i wspaniale udekoruje jej pokój.

Wybór mebli

Zakup mebelków warto skonsultować z dzieckiem. Dobrze jest wspólnie przejrzeć katalog i przekonać się, które rozwiązania najbardziej podobają się córce. Zwykle wyposażenie dla dzieci produkowane jest w przyjemnych, pastelowych kolorach. Ważne, aby meble nie miały niebezpiecznych kantów i by umożliwiały dziecku wygodne sięganie do swoich zabawek czy akcesoriów. Dla utrzymania porządku w pokoju przyda się sporo schowków na drobiazgi. Szuflady pod łóżkiem są przydatne - można w nich przechowywać na przykład klocki lub inne zabawki, które łatwo uprzątnąć z podłogi. Jeśli córeczka jest już większa, trzeba zadbać o zakup odpowiedniego biurka do nauki i wygodnego, ergonomicznego krzesełka.

Zabawki, których nie może zabraknąć

Niemal każda dziewczynka uwielbia bawić się lalkami. Ogromną radość sprawi jej miejsce, w którym ukochane laleczki będą mieszkały. Duży zamek dla lalek, wykonany z drewna, to spełnienie dziecięcych marzeń. Pozwoli on córeczce rozwinąć wyobraźnię - można w nim bowiem dowolnie aranżować mebelki i laleczki w pomieszczeniach. Dbając o rozwój umiejętności dziecka, warto również kupować córce pouczające, kolorowe książeczki, kredki lub inne akcesoria plastyczne. Układanki z kolei wpływają pozytywnie na umiejętności manualne. Ważne, aby obserwować dziecko i reagować na jego pasje i zainteresowania. Niech pokój dziewczynki będzie jej małym królestwem - miejscem, sprzyjającym bezpiecznemu rozwojowi i zabawie.