O rozwoju manualnym dziecka warto myśleć już w chwili, kiedy maluch zaczyna samodzielnie chwytać przedmioty. Należy zachęcać go do zabawy zabawkami przeznaczonymi dla niemowląt. Choć pierwsze próby potrząsania grzechotką z pewnością będą nieco niezdarne, z czasem brzdąc nabierze pewności i coraz sprawniej zacznie operować rączkami. W momencie, gdy dziecko kończy 12 miesięcy i ma za sobą pierwszy rok życia, staje się coraz ciekawsze otaczającego je świata, potrafi mocno chwycić dany przedmiot, obracać go w dłoniach i wykonywać na nim różne operacje. To idealny moment na to, by zadbać o jego rozwój manualny, najlepiej połączony z nauką innych umiejętności – rozpoznawania kolorów, kształtów, literek i cyfr.

Świetnym rozwiązaniem jest kupno edukacyjnych zabawek dostosowanych do wieku brzdąca oraz etapu rozwojowego, na którym właśnie się znajduje. Do trenowania zdolności manualnych idealnie nadadzą sortery kształtów. Na pewno każdy rodzic pamięta, na czym polega wyzwanie, które stawia przed maluchem tego rodzaju zabawka – chodzi o dopasowywanie figur do otworów o tym samym kształcie. Podczas takiej zabawy dziecko uczy się kojarzenia faktów oraz poznaje słodki smak satysfakcji, kiedy metodą prób i błędów w końcu udaje mu się przecisnąć klocek przez dziurkę, przede wszystkim jednak doskonali umiejętność sprawnego operowania rączkami.

Nauka poprzez zabawę

Różnorodność zabawek oferowanych przez producentów sprawia, że praktycznie każda z nich jest inna, przy czym większość ma charakter wielofunkcyjny. Nie inaczej jest w przypadku sorterów, które zachwycają wielością barw, rozmaitością form i dodatkowych urozmaiceń oraz przyczyniają się do tego, że dzieci chętniej się uczą i coraz szybciej zaczynają rozpoznawać kolory i kształty. W naszym sklepie internetowym rodzice znajdą całą masę bezpiecznych, certyfikowanych zabawek stymulujących rozwój maluchów już od pierwszego roku życia.

Jednym ze szczególnie polecanych przez nas produktów jest kolorowy sorter dla dzieci składający się z 11 elementów – 6 wielobarwnych, różniących się rozmiarami, tekturowych skrzyneczek z wgłębieniami oraz 5 klocków, które należy w nich umieścić. Zabawka nie tylko uczy rozpoznawania kształtów poprzez dopasowywanie klocuszków do otworów, ale także zrozumienia zależności mniejsze-większe. Jednym z zadań postawionych przed maluchem jest bowiem ułożenie pudełeczek w piramidę lub gąsienicę – od największego do najmniejszego. Inną propozycją jest ">drewniany sorteri dla dziec w kształcie autobusu pełnego zwierzaków. Podobnie, jak poprzednio zabawa polega na dopasowaniu figurek do otworów, tym razem chodzi jednak o umieszczenie nietypowych pasażerów w pojeździe przypominającym typowy, londyński autobus. Każdemu miejscu w busie przypisana została literka, dzięki czemu oprócz samego rozpoznawania kształtów i zwierzątek, brzdąc uczy się także alfabetu. Nie możemy zapomnieć też o najważniejszym – poprzez wpuszczanie figurek do drewnianego pojazdu maluch trenuje motorykę dłoni.

Warto zachęcać dziecko do rozwijania umiejętności motorycznych i umysłowych już od najmłodszych lat. Nauka poprzez zabawę przynosi najlepsze efekty, dlatego świetnym pomysłem jest sprawienie maluchowi wielofunkcyjnych zabawek edukacyjnych. Te proponowane w naszym sklepie internetowym są nie tylko całkowicie bezpieczne, co potwierdzają liczne atesty, ale także starannie wyselekcjonowane pod względem estetyki wykonania.