Jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek od lat pozostają klocki. Zabawa nimi podoba się zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom. Dostarczają wiele frajdy i kształtują przydatne umiejętności. Dowiedz się jakie.

Zabawa w każdym wieku

Istnieje wiele rodzajów klocków, ale mogą one stanowić bardzo angażującą zabawę, także dla rodzica. Wspólne tworzenie budowli może sprawić wiele radości. Dla najmłodszych dzieci świetne będą klocki drewniane. Mogą się nimi bawić już roczne maluchy. Dostosuj do wieku pociechy ich rodzaj, kształt, ilość oraz elementów w zestawie. Wysoka jakość drewna oraz specjalna farba sprawiają, że jest to bardzo bezpieczna zabawka. Może uczyć kształtów i kolorów. Tym samym wspaniale rozwija wyobraźnię. Garaż, zamek, a może coś jeszcze innego? Można stworzyć wiele budowli służących potem w innej zabawie przy użyciu np. figurek lub wykorzystać drewniane klocki typu „farma”, które stanowią gotową scenografię do dziecięcego przedstawienia czy inne aktywności. Starsze dzieci chętnie sięgają po klocki z drobniejszymi elementami - to z kolei uczy cierpliwości i dokładności, by dopasować do siebie poszczególne elementy.

Szereg korzyści

Klocki dają nam wiele możliwości zabawy, pomagając przy tym rozwinąć różne umiejętności. Przede wszystkim te manualne - mogą wspomagać rehabilitację i być wykorzystywane w celach terapeutycznych. angażują także procesy myślowe. Maluch musi zaplanować konstrukcję, którą zbuduje, rozplanować ją w przestrzeni. Uruchamia to myślenie kreatywne, koncepcyjne i tworzenie w wyobraźni trójwymiarowych przedmiotów. To może zaowocować w przyszłości przy nauce matematyki i geometrii. Klocki pobudzają receptory bodźców. Mają różną wagę, wielkości, kształty, co wzmacnia zdolności poznawcze. Wymyślona konstrukcja nie zawsze może być prosta do realizacji, zatem klocki uczą wytrwałości, a czasem też umiejętności modyfikacji pierwszego pomysłu, rozwinięcia go. Warto dać je dziecku już od najmłodszych lat. Można zacząć od czegoś naprawdę prostego, jak piramida dla dzieci, w której należy umieścić klocki na patyczku od największego do najmniejszego. Może to być pierwsza zabawka edukacyjna naszej pociechy.

Na jednych zabawa się nie kończy

Trzeba wziąć pod uwagę to, że jeśli dziecku spodobają się klocki, będzie chciało kolejne zestawy. I bardzo dobrze! Warto je kupić pod warunkiem, że wynika to z rozwoju dziecka - jego zainteresowań, nabytych już zdolności motorycznych, czy choćby wieku. Poziom trudności wykonania budowli musi wzrastać. Dobrze zadbać o różne rodzaje klocków. Nie chodzi tylko o ustawienie ich na sobie, ale także zwrócenie uwagi na sposoby łączenia czy wprawiania w ruch. Warto zwrócić też dziecku uwagę na to, że jest to zabawka to samodzielnego bawienia się, ale równie ciekawe może być budowanie w parze czy grupie. To z kolei uczy współpracy - każde dziecko będzie miało swój pomysł, trzeba dojść do porozumienia. Tym samym rozwijają się również zdolności komunikacyjne. Dobrze, aby w przypadku najmłodszych dzieci w zabawę włączyli się sami rodzice. Zostawienie klocków maluchowi i zajęcie się swoimi sprawami może spowodować znudzenie i zniechęcenie dziecka, zwłaszcza gdy napotka ono trudności, lub nie ma na tyle wykształconej wyobraźni, by wiedzieć samemu, co jeszcze można z tą zabawką zrobić. Wspierajmy zatem nasze dzieci w kreatywny sposób, a w przyszłości być może sami zobaczymy, jak niebanalne projekty potrafią tworzyć!