Wiele przyszłych mam w ciąży słucha relaksującej muzyki, która nie tylko działa uspokajająco na dziecko, ale też, jak się okazuje, może mieć istotne znaczenie dla kształtowania się niektórych organów. Liczne badania naukowe potwierdzają, że dźwięki są bardzo silnym bodźcem dla rozwijającego się mózgu, a wczesne zapoznanie malucha z muzyką może zaowocować zwiększoną liczbą komórek oraz połączeń nerwowych między półkulami. Dzięki nim niemowlę rodzi się wrażliwsze, może też wykazywać większą kreatywność. Zdaniem badaczy słuchanie Mozarta i innych wybitnych twórców barokowych przez kobiety w ciąży może mieć związek z wysoko rozwiniętymi zdolnościami umysłowymi u ich dzieci.

Jednak muzyka działa stymulująco na mózg malucha nie tylko w okresie prenatalnym. Dźwięki docierające ze środowiska mają wpływ na człowieka w każdym wieku, więc nietrudno wyobrazić sobie, jak mogą oddziaływać na dzieci szczególnie dynamicznie rozwijające się od chwili narodzin do około 6 roku życia. Muzyka ma ogromne znaczenie dla rozwoju emocjonalno-poznawczego, dlatego też powinna odgrywać ważną rolę w życiu już od najwcześniejszych chwil. Włączenie dźwięków do codziennych zabaw poskutkuje kształtowaniem się pamięci aktywnej, podzielności uwagi, twórczej wyobraźni, a także korzystnie wpłynie na kompetencje umysłowe brzdąca.

Zabawki wspierające rozwój dziecka

Wiedząc, jak znaczącą rolę w życiu najmłodszych odgrywają dźwięki, producenci zabawek wykorzystują je na wiele różnych sposobów. Poniżej przedstawiamy dwie edukacyjne zabawki muzyczne znajdujące się w ofercie naszego sklepu, które uważamy za wyjątkowo interesujące.

Pierwszą z nich są muzyczne puzzle dla dzieci „Mieszkańcy farmy”. Jest to propozycja wysoko cenionej wśród rodziców marki Janod. Zabawka składająca się z planszy z pięcioma wgłębieniami i pięciu elementów z postaciami zwierząt, które należy do nich dopasować, została wykonana z drewna i pomalowana nietoksycznymi farbami. Oprócz tego, że wspiera rozwój logicznego myślenia oraz umiejętności motoryczne, dzięki efektom dźwiękowym pozwala maluchowi poznawać odgłosy otaczającego go świata, w tym przypadku wydawane przez zwierzęta hodowlane – świnkę, kurkę, owieczkę, konika i krówkę.

Drugą zabawką, na którą chcielibyśmy zwrócić uwagę rodziców, jest muzyczny bączek dla dzieci „Strażacy” przeznaczony dla brzdąców powyżej 18 miesiąca życia. Po wprawieniu zabawki w ruch można usłyszeć odgłosy syren strażackich z różnych części świata. Wewnątrz znajdują się wozy straży pożarnej. Oprócz wrażeń dźwiękowych bączek pozwala ćwiczyć koordynację wzrokowo-ruchową.

Obie zabawki są całkowicie bezpieczne dla dzieci, co potwierdzają liczne atesty. Produkty są estetyczne i starannie wykonane, a dzięki licznym urozmaiceniom będą w stanie zainteresować na dłuższą chwilę każdego ciekawego świata maluszka.

Pierwsze kompozycje

Oprócz opisanych powyżej produktów w naszej ofercie znajdują się także zabawki edukacyjne wspierające kreatywność twórczą, w tym przeznaczone dla najmłodszych instrumenty muzyczne w postaci cymbałków lub uproszczonych zestawów perkusyjnych. Umożliwiają one samodzielne komponowanie pierwszych, najprostszych melodii, kształcą wyczucie rytmu, pozwalają poznać poszczególne dźwięki, ale przede wszystkim stymulują wyobraźnię i zachęcają maluchy do kreatywnych działań. Starsze dzieci odtwarzając znaną melodię na zabawkowych instrumentach, doskonale ćwiczą pamięć i koordynację ruchową.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą zabawek dźwiękowych i muzycznych wspierających rozwój intelektualny, emocjonalny oraz ruchowy najmłodszych.