Półki w supermarketach i w sklepach z akcesoriami dziecięcymi uginają się od różnorodnych zabawek. Obecnie na rynku dostępne są interaktywne akcesoria, które jeszcze kilkanaście lat temu były rzadkością - a jeśli już się pojawiały, to miały wysokie ceny. To wszystko zachęca dziś do kupowania i sprawiania dziecku niespodzianek. Czy jednak każda mówiąca lalka albo świecąca mata jest warta zakupu? Jakie czynniki dobrze jest wziąć pod uwagę, decydując się na zakup?

Bezpieczeństwo dziecka

Oglądając potencjalny nabytek, należy przyjrzeć się, z jakich części się on składa. Maluchy poznają świat wieloma zmysłami, więc zabawka dla niemowląt często ląduje w jego buzi. Z tego względu powinna ona:

  • być pozbawiona zbyt drobnych elementów, które mogą odpaść i zostać połknięte lub prowadzić do zadławienia,
  • mieć atest, potwierdzający stosowanie bezpiecznych, nietoksycznych materiałów,
  • być łatwa w czyszczeniu lub praniu,
  • składać się ze spójnych części, które trudno jest urwać czy odgryźć.

Dodatkowo nie mogą znajdować się w niej ostre elementy i kanty. Przy zabawkach wydających dźwięk, warto zwrócić uwagę na jego natężenie - zbyt głośna muzyka może być szkodliwa dla słuchu lub zniechęcić malucha.

Dostosowanie do wieku

Dobrze jest przyjrzeć się, dla jakiego przedziału wiekowego przeznaczony jest dany wyrób. Zabawki dla niemowląt to wszelkiego rodzaju grzechotki, kolorowe siedziska i miękkie akcesoria, które stymulują zmysły dziecka poprzez bodźce wzrokowe, słuchowe, a także przez dotyk. Maluch, dotykając szeleszczącej książeczki albo potrząsając grzechotką, obserwuje, co się wówczas dzieje. Ważne, aby zabawki te były trwałe i solidne. Małe dziecko często nimi rzuca, pociąga za ich części czy próbuje gryźć. Lulkowo.pl proponuje zarówno zabawki edukacyjne, jak i klasyczne przytulanki oraz grające pozytywki. Pochodzą one od sprawdzonych producentów i składają się z bezpiecznych dla dziecka elementów. W ofercie mamy też zabawki przeznaczone dla starszych dzieci. Przed zakupem warto sprawdzić, czy dziecko nie jest za małe na planszówkę lub skomplikowaną układankę. A może za to wyrosło już z maty edukacyjnej?

Zainteresowania malucha

Kupując zabawkę na urodziny, pod choinkę bądź z innej okazji, trzeba zastanowić się, czy dziecko rzeczywiście będzie chciało z niej korzystać. Może w tym pomóc obserwacja pociechy i rozważenie tego, które z posiadanych już przez nią zabawek są w użytku, a które leżą w kącie i nie cieszą się zainteresowaniem. Jeśli brzdąc lubi układać puzzle albo główkować nad konstrukcjami z klocków, warto pomyśleć, jakie kreatywne zabawki dla dzieci mogłyby go zainteresować. Może zabawkowy warsztat dla syna albo kolorowa kuchnia dla córeczki? A może magnetyczna naklejka, która umożliwia przemieszczanie poszczególnych elementów i pobudza wyobraźnię?

Ilość zabawek w domu

Gdy pokój dziecka tonie w rozmaitych zabawkach, a maluch korzysta jedynie z niewielkiej ich części, dobrze jest rozważyć: czy zakup kolejnej atrakcyjnej maskotki lub kolorowego zestawu klocków to na pewno dobry pomysł? Być może dziecko jest nauczone, że często dostaje nowy przedmiot, a wówczas te „stare” idą w odstawkę? Czasami lepiej jest zachęcić malucha do zabawy tym, co już ma - na przykład pokazując mu, jak to można zrobić. Może pociecha zwyczajnie nie ma się z kim pobawić daną rzeczą? A może jest ona po prostu nieciekawa? Warto porozmawiać z dzieckiem i przekonać się, co lubi, a czego nie - i dlaczego. Wówczas zakup kolejnego prezentu będzie prostszy, a upominek na Dzień Dziecka albo na urodziny sprawi więcej radości - tym razem na dłużej.