Potężna twierdza, własne laboratorium, a może komnata zamkowa? Wyobraźnia dzieci, dotycząca ich własnego pokoju wydaje się nie mieć granic. Dla malucha to miejsce zabawy, nauki i odpoczynku - jego własne, małe królestwo. Urządzając pokój dla syna, rodzice muszą wziąć pod uwagę jego potrzeby i zainteresowania. Niezależnie od dostępnego metrażu można sprawić, że chłopiec będzie uwielbiał tam przebywać.

Wybierz kolory

Nawet jeśli rodzice lubią minimalistyczne, nowoczesne rozwiązania, muszą pamiętać, że dzieci preferują kolorowe przestrzenie. Dlatego urządzanie pokoju dziecka w odcieniach szarości może nie być dobrym pomysłem. Trzeba rozważyć, czy pokój ma być pomalowany, czy też wytapetowany. A może kolorowa fototapeta z ulubionymi bohaterami kreskówki lub filmu? Wszystko powinno być dostosowane do wieku dziecka. Na ścianie warto wydzielić przestrzeń do twórczej zabawy - na przykład w postaci kredowej tablicy do rysowania. Jeszcze inny pomysł to naklejka na ścianę, przedstawiająca piracki statek. Ruchome elementy naklejki zapewnią kreatywną rozrywkę i pozwolą synkowi rozwinąć wyobraźnię.

Spokojny sen malucha

Podstawa dla dobrego wypoczynku to oczywiście łóżko. Materac powinien być komfortowy, dlatego nie warto na nim oszczędzać. Należy zwrócić uwagę, czy konstrukcja łóżka jest pozbawiona ostrych kantów i innych niebezpiecznych elementów. A może coś niestandardowego - łóżko w kształcie pirackiej łajby? Kolejna kwestia to samopoczucie malucha. Kiedy dziecko zaczyna spać samodzielnie, może z początku bać się ciemności. Aby temu zapobiec, dobrze jest zainwestować w projektor do pokoju dziecięcego (https://www.lulkowo.pl/pl/projektor-do-pokoju-dzieciecego-lampka-duux-3-kolory-swiatla-aktywacja-glosem). Emituje on przyjemne, ciepłe światło i sprawia, że sufit wypełnia się kolorowymi gwiazdami. Dodatkowo urządzenie może zagrać przyjemną kołysankę.

Zabawa i nauka

Ważnym elementem aranżacji pokoju dla chłopca są edukacyjne zabawki, które posłużą mu co najmniej przez kilka lat. Warto dobierać je w sposób przemyślany. Najważniejsze, żeby były one certyfikowane, bezpieczne i wspomagały rozwój dziecka. Przykładem jest stolik do warsztatu dla chłopca, składający się z 40 różnych elementów, umożliwiających ciekawą i wciągającą zabawę. Zestaw wspiera rozwój zdolności manualnych i umiejętności przydatnych w późniejszym życiu. Kilkulatek na pewno ucieszy się, gdy znajdzie taki stolik pod choinką lub dostanie go na urodziny. Oczywiście w pokoju chłopca nie powinno też zabraknąć klocków i innych układanek, dopasowanych do jego wieku.

Wygodne meble

W królestwie dziecka musi również istnieć przestrzeń do przechowywania zabawek, książek i ubrań. Kiedy nadejdzie czas szkoły i nauki, trzeba będzie też wygospodarować miejsce do nauki. Meble powinny mieć zabezpieczone narożniki i muszą być kolorowe, wygodne dla dziecka i wpasowujące się w ogólny projekt pokoju. Jeśli miejsce na to pozwala, dobrze jest zostawić wolny kawałek podłogi. Dzięki temu można będzie rozłożyć się z większym zestawem do zabawy, takim jak na przykład duża, drewniana kolejka dla dzieci. Tego typu zabawki, umożliwiające dowolne układanie poszczególnych elementów, niesamowicie rozwijają kreatywność i pozwalają dziecku ćwiczyć wyobraźnię przestrzenną.

Planując pokój dla synka, dobrze jest poznać jego zdanie w kwestii ulubionych kolorów, zabawek i mebelków, jakie powinny się tam znaleźć. Naklejka na ścianę czy magnetyczna tablica? A może kolorowy projektor? W końcu to maluch będzie spędzał tam najwięcej czasu. Warto choć częściowo zrezygnować z własnej koncepcji i pójść na pewne ustępstwa - po to, aby dziecko dobrze czuło się w nowym wnętrzu.