Aktywność ruchowa dziecka niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych. Wyrobienie nawyku ruchu na świeżym powietrzu sprawi, że dziecko będzie zdrowo się rozwijać, co z kolei zmniejszy ryzyko otyłości i wad postawy. Jedną z praktycznych pomocy dla najmłodszych pociech są rowerki biegowe.

Kiedy kupować?

Teoretycznie już 1,5-roczne dziecko jest w stanie korzystać z takiego pojazdu. Niektóre szkraby potrzebują jednak nieco więcej czasu, żeby przekonać się do samodzielnego przemieszczania się na czymś innym niż własne nóżki. Wszystko zależy od indywidualnego tempa rozwoju dziecka i wykazywanych przez nie zainteresowań. Jeśli pociecha jest aktywna i ciągle jej mało ruchu, a dodatkowo ma minimum 80 cm wzrostu - to dobry moment, aby pomyśleć o zakupie pierwszego rowerka. Może będzie nim drewniany rowerek czterokołowy w kształcie uroczego pieska? Przed zakupem należy zmierzyć długość nóżek dziecka od wewnętrznej strony - w bucikach. Najistotniejsze jest to, aby pojazd był dobrze dopasowany do wzrostu malucha.

Nie za duży, nie za mały

Kupowanie "na zapas" - po to, aby wybrany model dłużej posłużył - mija się z celem. Po pierwsze, może to być niebezpieczne dla malucha. Przy prawidłowo dobranym rowerku dziecko, siedząc na siodełku, może położyć całe stopy na ziemi. Umożliwia mu to wygodne odpychanie się i utrzymywanie równowagi. Gdy pojazd jest za duży, maluch nie sięga do ziemi i musi przechylać się wraz z nim. Może to prowadzić do nieprawidłowego rozwoju postawy, a także skończyć się upadkiem. Po drugie, gdy dziecku nie będzie wygodnie, szybko zniechęci się ono do korzystania z nowego nabytku. Należy zatem dopasować wysokość siedziska do wzrostu pociechy, a wraz z jej rozwojem - podnosić je w dopuszczalnym zakresie, podanym dla danego modelu. Niektóre z nich - np. rowerek biegowy Janod- to certyfikowane, ergonomiczne produkty, zapewniające szczególnie komfortowe użytkowanie. Kilkulatek może wygodnie wsiadać i zsiadać oraz bezproblemowo sterować kierownicą.

Typ, kolor i materiał

W Lulkowo.pl proponujemy różne rodzaje rowerków z drewnianą ramą. Pojazdy są lekkie i estetyczne, więc na pewno spodobają się maluchom i zachęcą do aktywności. Produkty dostępne są w żywych kolorach - od różu dla dziewczynek, poprzez miętowe, po niebieskie i czarno-zielone dla chłopców. Jeśli inne parametry (rozmiar, zakres wieku, waga dziecka) pasują w przypadku kilku produktów, warto postawić na model w ulubionym kolorze pociechy. Dla najmłodszych dobrym wyborem będzie drewniany rowerek biegowy na czterech kółkach, dostępny w naszym asortymencie w kilku wzorach. Starsze maluchy mogą już spokojnie korzystać z modeli dwukołowych. Pojazdy wyposażono w bezpieczne, zapobiegające poślizgowi opony z bieżnikiem i wygodne uchwyty kierownicy.

Po co rowerek biegowy?

Ten pojazd dla najmłodszych ma wiele zalet. Korzystające z niego dziecko:

  • uczy się zachowywania równowagi,
  • rozwija swoją koordynację ruchową,
  • efektywnie ćwiczy mięśnie nóg,
  • może bawić się zarówno w domu (w większym pomieszczeniu), jak i na dworze,
  • łatwiej opanuje jazdę na zwykłym rowerze, gdy już do niego dorośnie.

Warto zabierać rowerek na rodzinne spacery po parku. Dla malucha będzie to frajda na długie godziny, a dla rodziców - trafiona inwestycja w rozwój dziecka. Ponadto przyjemnie jest patrzeć, jak szkrab świetnie sobie radzi i usamodzielnia się, prawda?