Wiele osób zastanawia się, jak to jest z pamięcią u małych dzieci. Czy roczna pociecha zapamiętuje określone sytuacje? Czy pozna babcię, którą widziała kilka miesięcy wcześniej? Pamięć w początkowych latach życia kształtuje się i jest niezwykle elastyczna. Warto poznać etapy jej rozwoju - po to, aby stymulować ją odpowiednio dopasowanymi zabawami.

Na początku mama

Maluch stopniowo uczy się rozpoznawać kolejne osoby oraz przedmioty i powoli odtwarza określone czynności. Jak to wygląda na przestrzeni miesięcy? Dziecko w wieku:

  • o 3 miesiąca - ma krótkoterminową pamięć, rozpoznaje twarz mamy oraz jej głos,
  • po 3 miesiącu życia - dostrzega regularność i powtarzalność niektórych czynności, na przykład wieczornej kąpieli albo czytania bajki na dobranoc,
  • pół roku - rozróżnia nowe zabawki od tych już mu znanych, pamięta osoby i przedmioty - nawet wtedy, gdy nie widziało kogoś lub czegoś przez kilka-kilkanaście dni,
  • 12 miesięcy - rozróżnia kształty i potrafi odróżnić od siebie popularne zwierzaki, łączy usłyszane słowa z tym, co widzi; zapamiętuje też niektóre czynności i samodzielnie je odtwarza,
  • 2 lat - jest w stanie rozwiązywać proste zagadki, dopasowane do jego wieku, potrafi również rozpoznać bliską osobę, np. tatę czy babcię na fotografii.

Mów i śpiewaj

Aby pobudzać rozwój pamięci swojej pociechy, warto często opowiadać jej rozmaite historie, czytać bajki czy relacjonować dzień. Wieczorem można opowiedzieć dziecku na przykład o wizycie u babci, która miała miejsce tego dnia. Świetne ćwiczenie to czytanie wierszyków, mających określony rytm. Podobnie jest z prostymi piosenkami. Maluch słyszy też ciepły, kojący głos mamy lub taty, co wpływa pozytywnie na jego poczucie bezpieczeństwa. Dobrze jest zwracać się do dziecka po imieniu i obserwować, czy reaguje na nie. To pomoże mu w odkrywaniu własnej tożsamości.

Bez przesady z nowościami

Dziecko uczy się przez powtarzanie. Nic więc dziwnego, że maluch uwielbia oglądać w kółko jedną książeczkę z obrazkami lub cieszy się, gdy znów słyszy znaną mu już opowieść. I choć dla dorosłych może to być nieco irytujące, należy zaakceptować ten fakt i pomóc dziecku przyswajać informacje właśnie w taki sposób. Oczywiście warto od czasu do czasu sięgnąć po nową książeczkę, ale jeśli pociecha chce wrócić do poprzedniej - powinno się jej na to pozwolić. Jeśli chodzi o domowe rytuały, zachowanie stałej pory kąpieli, układania do snu czy wychodzenia na spacer jest dobrym pomysłem. Powtarzalność wprowadza ład w życie dziecka i uczy je, że pewne czynności są regularne i stałe w życiu.

Rozwojowe gry

W wieku dwóch lat maluszek kojarzy proste fakty i rozpoznaje kształty. Aby utrwalać tę wiedzę i ćwiczyć pamięć dziecka, warto grać z nim w pouczające "pamięciówki". Popularna gra memory dla dzieci), przedstawiająca 20 par zwierzątek, owoców i przedmiotów, używanych w gospodarstwie, świetnie stymuluje mózg młodego człowieka. Czytelne, wyraźne obrazki, wydrukowane na drewnianych płytkach sprawiają, że jest to bezpieczna zabawka do kreatywnej nauki dla dziecka. A co dla "starszaków"? Kilkulatki mają na tyle plastyczny mózg, że łatwo przyswajają obce języki. Dla ambitnego czterolatka ciekawą zabawą będzie gra pamięciowa dla dzieci, pozwalająca przyswoić proste francuskie słówka również poprzez zabawę w odsłanianie kolejnych kart i dobieranie ich w pary. Dzięki takim zabawkom dziecko nie tylko rozwinie swoje umiejętności lingwistyczne, ale i spędzi miły czas z rodzicami czy rodzeństwem.

Obserwowanie kolejnych etapów życia dziecka to wspaniała przygoda dla rodziców. Warto spędzać z maluchem czas, aby pomóc mu ćwiczyć pamięć i móc patrzeć, jak z dnia na dzień maluch staje się coraz bystrzejszy i coraz bardziej samodzielny.