Maluchy mają w sobie ciekawość świata. Dla kilkulatka zwykłe przedmioty codziennego użytku mogą stać się bajkowymi rekwizytami. Wszystko dzięki kreatywności, która pojawia się już u najmłodszych dzieci. Warto pomagać pociechom w jej wykształceniu, gdyż cecha ta bardzo przydaje się w dorosłym życiu!

Rozwojowa zabawa

Istotne jest zachęcanie dziecka do ciekawych zabaw - wymagających myślenia, organizowania, układania i często też sporej dozy wyobraźni. Przydatne w tym będą zabawki kreatywne dla dzieci. Pomogą one kilkulatkowi wcielić się w różne role, np. lekarza, aktora w teatrze lalek czy w księżniczkę. Dziecko na pewno nie będzie się przy nich nudziło, za to rozwinie zdolności manualne, umiejętność współpracy (przy zabawie z rodzeństwem) i uważność. Warto oczywiście bawić się wraz z dzieckiem i chwalić je za pomysłowość. Dobrze jest pozwolić dziecku opracować własny scenariusz zabawy.

Znajdź pasujący element

Doskonały sposób na pobudzenie kreatywności to wszelkie układanki oraz gry logiczne i zręcznościowe. Trzeba tu coś ułożyć z pasujących do siebie elementów, a także wykazać się cierpliwością i precyzją. W naszej ofercie dostępne są gry kreatywne dla dzieci w różnym wieku. Już dwulatki mogą kojarzyć fakty, grając się z rodzicem w klasyczną grę pamięciową (memory). Starsze dzieci chętnie będą bawiły się w statki czy układały wieżę z drewnianych klocków. Muszą to zrobić tak, aby wieża jak najdłużej nie przewróciła się - to spore wyzwanie! Wymienione tu propozycje to ambitne i wciągające zabawy, które rozwijają wyobraźnię przestrzenną, umiejętność współpracy i zdolność manualną.

Komu pomarańcze?

Zabawa w sklep to świetna rozrywka dla rodzeństwa. Dzieci zamieniają się rolami - gdy jedno wciela się w ekspedientkę, drugie jest klientem. To uczy przekazywania komunikatów, pracy zespołowej, a nawet liczenia - w końcu trzeba "zapłacić" za produkty! Gdy akcesoria są kolorowe i do złudzenia przypominają prawdziwe produkty, transakcja jest jeszcze bardziej ekscytująca. Jednak same owoce czy nabiał to nie wszystko... Przydadzą się także skrzynki na jabłka lub banany i stoisko sklepowe. W naszym asortymencie można zakupić w pełni wyposażony, drewniany sklep. Został on stworzony przez niemiecką markę Goki, specjalizującą się w zabawkach drewnianych. Gwarantuje to wysoką jakość i bezpieczeństwo proponowanych produktów dla dzieci.

Co robić, a czego unikać?

Trzeba pamiętać, że aby dziecko rozwijało swoją kreatywność, należy je chwalić za jej przejawy. Dziecko będzie zachwycone, gdy usłyszy od mamy czy taty słowa uznania. Nie można mówić maluchowi, że coś, co wymyślił, jest głupie czy bez sensu. Taka krytyka zniechęca małego człowieka do kolejnych wysiłków i zabija pomysłowość. Warto spędzać czas z dzieckiem, wymyślając wspólnie z nim ciekawe historie. Nie warto sadzać malucha na całe godziny przed telewizorem. Gotowe obrazy sprawiają, że dziecko nie musi uruchamiać swojej wyobraźni - ma wszystko przed oczami, na ekranie. Lepiej poczytać dziecku bajkę lub puścić nagranie z opowieścią, która zmusi malucha do wyobrażenia sobie przedstawianego w niej świata.

Pomysły na prezent

Co kupić kilkulatkowi na urodziny? Wiele rodziców zadaje sobie to pytanie, próbując odnaleźć się w gąszczu nowoczesnych, interaktywnych zabawek. Tymczasem lepiej rozwijać wyobraźnię w inny sposób. Sprawdzą się tu zestawy kreatywne dla dzieci. Może kolekcja egzotycznych, drewnianych zwierząt? A może kosmetyczka dla małej księżniczki? Pomysłom nie ma końca! Chłopiec na pewno ucieszy się z makiety, przedstawiającej miejskie ulice wraz z dołączonymi samochodzikami z drewna, a córeczka - z zabawkowej, w pełni wyposażonej kuchni. Grunt to dostrzeżenie zainteresowań i potrzeb młodego człowieka - po to, aby jak najlepiej wspierać jego rozwój. To na pewno zaowocuje w przyszłym życiu!