Jesteśmy świadkami gigantycznego postępu technologicznego. Zjawisko to ma sporo plusów, są jednak i gorsze jego strony. Jedną z nich jest ilość czasu, jaką dzieci spędzają przed komputerami oraz ze smartfonami. Coraz częściej rodzice zadają sobie pytanie: jak przekonać dziecko, aby odeszło od ekranu i znalazło sobie inną formę spędzania wolnego czasu?

Aktywność w ogrodzie

Wiosną i latem, gdy pogoda jest idealna do spędzania dni na zewnątrz, warto skutecznie zachęcić maluchy do wyjścia z domu. Samo przekonywanie niestety nie zawsze wystarcza... Pomocne w tym mogą być tutaj pewne akcesoria. Ciekawą propozycją jest wigwam dla dzieci. Zachwyceni nim synowie na pewno chętnie przeniosą się w świat Indian, bawiąc się w dzielnych wojowników i organizując poważne narady. To sprawi, że zapomną o ciągłym siedzeniu przed monitorem. A może nawet zaproszą do wspólnej zabawy kolegów, rozwijając w ten sposób umiejętność współpracy w grupie? W asortymencie mamy również coś dla dziewczynek. Która księżniczka nie chciałaby spędzać czasu w iście królewskim zamku? Dla małych marzycielek mamy namiot ogrodowy dla dzieci, utrzymany w ukochanej przez kilkulatki różowej kolorystyce. Córeczka na pewno chętnie zaprosi swoje przyjaciółki do ogrodu, by wspólnie snuć zamkowe opowieści!

Zabawa edukacyjna w plenerze - da się?

Okazuje się, że gry edukacyjne to świetny sposób na rodzinne spędzanie czasu - także w ogrodzie. Wystarczy zaopatrzyć się w specjalny zestaw warcabów lub bierki szachowe. Przyda się tu też specjalna szachownica ogrodowa, którą można dodatkowo dokupić - również w naszym sklepie. Bierki wykonano z solidnego materiału, który trzeba napełnić wodą (dla lepszej stabilności). Ogrodowe szachy to wspaniała rozrywka dla dużych i małych! W dzieciach gra ta wykształca umiejętność logicznego myślenia i rozwiązywania problemów. W tym przypadku partia szachów zapewni także ruch na świeżym powietrzu. I jeszcze jedno - istnieje spora szansa, że młody człowiek będzie dość często przegrywał z doświadczonym tatą... Jest to więc świetna okazja do tego, aby syn nauczył się godnie przegrywać i uświadomił sobie, że z samej gry - nie tylko komputerowej - też można czerpać przyjemność!

Wzór idzie z góry

Chcąc zachęcić dzieciaki do tego, aby sięgnęły po inne niż wirtualna formy rozrywki, warto dać im dobry przykład. Dziecko, widząc rodzica przed laptopem lub często wpatrzonego w ekran smartfona, najprawdopodobniej będzie robiło tak samo. Czyny mówią młodemu człowiekowi więcej niż słowa. Jeśli więc rodzice chętnie będą spędzali czas w aktywny sposób, na powietrzu, również i dzieci podążą ich śladem. Odpowiednio dobrane do wieku i zainteresowań zabawki ogrodowe pogłębią chęć do plenerowych zabaw. Warto spędzać czas wraz ze swoimi pociechami i choć na chwilę przenieść się w świat ich wyobraźni. W końcu w każdym z nas tkwi odrobina dziecka, nieprawdaż?

Świat realny czy wirtualny?

Trzeba zachęcać swoje pociechy do tego, aby odchodziły od komputerów. Ruch jest niezbędny do ich prawidłowego rozwoju. Gdy ma się przydomowy ogród, możliwości zabaw są niezliczone. Wspólny relaks na zewnątrz to m.in.:

  • solidna porcja zdrowej aktywności w słoneczne dni,
  • możliwość rozwinięcia kompetencji społecznych,
  • wartościowy, rodzinnie spędzony czas,
  • okazja do wyrobienia zdrowych nawyków ruchu na powietrzu,
  • szansa na pokazanie dziecku piękna otaczającego świata,
  • możliwość połączenia wypoczynku i zabawy z nauką.
Po co zatapiać się po raz kolejny w wirtualnej rzeczywistości, gdy za oknem jest tak pięknie? Pozwólmy dzieciom poznawać uroki realnego świata, który jest tak blisko - na wyciągnięcie ręki!