Urlop z dzieckiem jest zwykle wspaniałym czasem, integrującym całą rodzinę. Zanim jednak dojdzie do wypoczynku na plaży czy wspólnych spacerów po zabytkowym mieście, trzeba spakować bagaże. Dla wielu rodziców jest to nie lada wyzwanie. Oprócz ubrań i niezbędnych akcesoriów należy przecież zabrać ze sobą ulubione zabawki malucha. Które z nich powybierać i jak sprawić, aby maluch nie tęsknił za domem?

Wielkość zabawek a ograniczenie bagażu

Gdy podróżuje się własnym samochodem, można sobie pozwolić na większą ilość przedmiotów, zabranych w podróż. Jeśli jednak jedzie się pociągiem lub leci się samolotem, ilość bagaży jest ograniczona. Linie lotnicze mają ścisłe limity wagowe, a także określają dopuszczalny rozmiar walizek. W takim przypadku warto wcześniej pomyśleć o tym, które z zabawek nadają się do przewiezienia. Mogą to być przykładowo:

  • niewielkie maskotki lub laleczki,
  • puzzle podróżne dla dzieci,
  • małe samochodziki i koparki,
  • kolorowe książeczki kieszonkowe,
  • zestawy barwnych kart do gry, dostosowane do wieku pociechy.

Przytulanka: lekarstwo na tęsknotę za domem

Prawie każde dziecko ma swoją ulubioną maskotkę. Maluch często z nią śpi, zabiera ją do żłobka lub przedszkola i na spacery do parku. Problem pojawia się, gdy maskotka jest pokaźnych rozmiarów, a jej spakowanie na wczasy skutkowałoby zajęciem połowy torby. W takiej sytuacji warto zainwestować w mniejszą maskotkę, którą dziecko również pokocha. Aby pociecha chciała się nią bawić i dobrze się czuła w jej "towarzystwie", trzeba ją wręczyć dziecku nieco wcześniej - po to, aby oswoiło się z nią jeszcze w domu. Może sprawdzi się tutaj mięciutka przytulanka-pingwin z kolekcji Les Amis? Ta niewielka, kolorowa zabawka z uroczym dzióbkiem i skrzydełkami na pewno zaskarbi sobie sympatię kilkulatki czy małego smyka. Zaletą przytulanki jest to, iż można ją wyprać w pralce. Nawet gdy dziecko pobrudzi pingwinka, bawiąc się nim na plaży lub w parku, po wypraniu maskotka będzie jak nowa.

Aktywny wypoczynek: co zabrać?

Wyjeżdżając na wakacje, dobrze jest zabrać akcesoria do aktywnej zabawy na świeżym powietrzu: piłkę, zestaw do badmintona albo kolorowe latawce. Zabawki te zapewnią rozrywkę całej rodzinie - począwszy od szkrabów, poprzez starsze rodzeństwo, po rodziców. Podczas spacerów w mieście, które planuje się zwiedzać, warto pamiętać o najmłodszych pociechach. Uczącemu się chodzić maluchowi przyda się drewniany chodzik dla dzieci - pies. Zachęci on do samodzielnego stawiania kroków, a w dodatku sprawdzi się jako wózeczek do przewiezienia ulubionego pluszaka lub zabawek do piaskownicy. W przypadku dzieci 2- lub 3-letnich dobrze jest rozważyć zabranie rowerka biegowego. A na plażę nieodzowny będzie zestaw do zabawy w piasku (wiaderko, foremki, łopatka).

Jadąc na wakacje z dzieckiem, trzeba pamiętać o tym, aby wziąć kilka zabawek, które zaabsorbują dziecko i zapobiegną nudzie w samolocie czy na plaży. Skorzysta na tym i maluch, który będzie miał zajęcie, i rodzice, którzy szybko uspokoją malucha w razie płaczu. Dzięki temu wszyscy będą mogli odetchnąć na tak wyczekiwanym urlopie.