Kreatywność dzieci bywa nieraz zaskakująca. Rodzeństwo, aby się nie nudzić, wymyśla rozmaite gry. Jedną z popularniejszych zabaw jest naśladowanie dorosłych w ich codziennych obowiązkach. Maluchy uwielbiają wcielać się w różne role. Jednocześnie na rynku dostępnych jest mnóstwo rozwiązań, które tę zabawę ułatwią. Jak może wyglądać kreatywna zabawa w dom?

Mali szefowie kuchni

Zestawy mebelków kuchennych wraz ze sprzętem i wyposażeniem potrafią przysporzyć kilkulatkom dużo radości i zapewnić im zabawę na długie godziny. To idealny pomysł na prezent gwiazdkowy czy urodzinowy dla córeczki. Kupując zestaw, dobrze jest uwzględnić jego wielkość i ilość detali. Im więcej możliwości, tym kreatywniejsza może być zabawa. Produkt od Janod to drewniana kuchnia dla dzieci, mająca aż metr wysokości. Sprawdzi się ona zarówno dla trzylatki, jak i dla nieco starszej córeczki. Jej wyposażenie bardzo przypomina prawdziwe akcesoria i sprzęty. Dzieci mogą:

  • przechowywać rzeczy w zabawkowej lodówce,
  • podgrzewać potrawy na grzewczej płycie,
  • wyciągać ciacho z piekarnika,
  • pilnować czasu gotowania dzięki wmontowanemu na ściankę zegarowi,
  • odgrzewać "jedzenie" w mikrofalówce,
  • wybierać składniki spośród kilku produktów spożywczych.

W kuchni nie brakuje garnków, łyżek i innych przyborów, niezbędnych każdej gospodyni. Świetna zabawa gwarantowana!

Mamo, pobaw się ze mną!

Rodzice muszą liczyć się z tym, że mała kucharka będzie chciała zaprosić ich do swego kulinarnego królestwa. Oczywiście w takiej sytuacji nie powinno się odmawiać. Dziecko będzie miało ogromną frajdę z serwowania rodzicom wykwintnego obiadu lub "upieczonego" ciasta. Bawiąc się z córką, można wspólnie ugotować z nią zupę czy poprosić, aby dołożyła więcej jakiegoś składnika. W ten sposób dziecko uczy się współpracy i eksperymentowania w kuchni. Można również zapytać, co stanie się, gdy ciacho jeszcze posiedzi w piekarniku lub zupa za długo będzie podgrzewana. Takie rozmowy przygotują małą dziewczynkę na sytuacje prawdziwym życiu. Warto zachęcić córeczkę, aby korzystała z dołączonej do zestawu rękawicy kuchennej. Dzięki temu dziecko wyrobi sobie nawyk dotykania "gorącej" formy z ciastem lub ciepłego garnka jedynie przez materiał. A jak zachęcić synka, aby też uczestniczył w "gotowaniu"? Dla rodzeństwa - chłopca i dziewczynki przyda się kuchnia Janod w kolorze czerwonym. Dostęp z czterech stron ułatwi dzieciom wspólną zabawę, dzięki czemu synek nie będzie czuł się odrzucony.

Co zrobić, jeśli chcemy zachęcić synka do bardziej męskich czynności? O ile różowy zestaw kuchenny niekoniecznie zainteresuje kilkuletniego chłopca, tak zabawkowe akcesoria warsztatowe z pewnością spotkają się ze sporym uznaniem. Jak przykręcić śrubkę? A jak zamocować gwoździk, aby solidnie siedział w podłożu? Odpowiedź na te pytania można pomóc dziecku znaleźć, inwestując w stolik do warsztatu dla chłopca. Maluchowi sprawi on sporo radości - zwłaszcza, gdy tata będzie bawił się razem z dzieckiem i przekazywał mu w ten sposób tajemną wiedzę o majsterkowaniu. W ten sposób kilkulatek nie tylko dowie się, do czego służy klucz francuski czy imadło, ale także nauczy się jego obsługi w praktyce i rozwinie swoje zdolności manualne. To z pewnością zaowocuje w dalszym życiu.

Aby pomóc dzieciom rozwinąć kreatywność i nauczyć je funkcjonowania w rodzinie, warto sprezentować im ciekawe, edukacyjne zabawki. Zapewnią one pociechom frajdę na kilka lat - zwłaszcza jeśli rodzice czy starsze rodzeństwo wezmą udział we wspólnej zabawie. Może chłopiec będzie mógł pomóc siostrzyczce, "naprawiając" jej zepsutą szafkę pod zlewem? Połączenie kuchennego zestawu i warsztatu nauczy dzieci współpracy i rozwinie chęć niesienia pomocy.