Dzieci uwielbiają zabawę w teatrzyk i wcielanie się w różne postacie. Oprócz tego, że gwarantuje ona mnóstwo frajdy, jest też bardzo ważna dla ich rozwoju, z czego nie każdy rodzic może sobie zdawać sprawę. Przyjmowanie jakiejś roli pozwala najmłodszym rozwijać umiejętności komunikacyjne i lepiej rozumieć otaczający ich świat.

Popularne wśród kilkulatków zabawy w dom, w szkołę czy lekarza, w których odgrywają role rodziców, nauczycieli lub osób wykonujących konkretny zawód, naśladują pewne zachowania zaobserwowane u dorosłych i dają wyraz swoim wyobrażeniom na temat ich życia, to swoisty sposób oswajanie świata i codziennych sytuacji. W związku z tym, że najczęściej w grze uczestniczy kilkoro dzieci, z których każde wciela się w kogoś innego, uczą się one współpracy oraz rozwijają zdolności społeczne – kształcą umiejętność patrzenia na świat z różnych perspektyw oraz empatię, które są niezwykle cenne w późniejszym życiu.

W niektórych przypadkach odgrywanie scenek pełni też funkcję terapeutyczną, pomagając rozładować emocje, nabrać pewności w niektórych sytuacjach i zdystansować się do nich – w związku z tym przyglądanie się dziecięcym zabawom może powiedzieć co nieco o trapiących je problemach, jeśli takie występują. Jednak przede wszystkim jest to po prostu zajęcie pobudzające wyobraźnię.

Zabawki wspierające rozwój dziecka

Producenci zabawek oferują całą masę różnych rekwizytów służących do zabawy w odgrywanie ról takich jak zabawkowe przyrządy lekarskie, lalki ze wszelkimi akcesoriami do ich pielęgnacji czy zestawy małego majsterkowicza. Wśród tego wszystkiego znajdzie się również coś dla tych z najmłodszych, którzy chcieliby spróbować swoich sił w aktorstwie. Dzieci chętnie wystawiają spektakle czy to bazujące na wcześniej przygotowanym scenariuszu, czy improwizowane. W ofercie naszego sklepu można znaleźć sceny stworzone specjalnie dla pacynkowych aktorów.

Szczególnie wartym uwagi jest pacynkowy teatr dla dzieci marki Sevi stanowiący połączenie teatrzyku, dwóch tablic – magnetycznej i do pisania kredą oraz stoliczka, przy którym maluch może bawić się lub rysować dołączonymi do całości kredkami. Oprócz kolorowych ołówków wielofunkcyjny zestaw zawiera również flamaster, gąbkę oraz magnesy ułatwiające naukę liter i cyfr. Dobrym wyborem dla kilkulatków z prawdziwym aktorskim zacięciem będzie również zabawka kreatywna teatrzyk z kurtyną.

Niezależnie od tego, czy wystawiane dla rodziny przedstawienia bazują na znanych dzieciom historiach, czy od początku do końca są wytworem ich fantazji, opracowywanie scenariusza, a następnie odgrywanie scenek zawsze jest niesamowicie satysfakcjonujące. Dla dodatkowego urozmaicenia warto zakupić także inne zabawki do zabawy w teatr takie jak zestawy pacynek – chociaż samodzielne zaprojektowanie i wykonanie kukiełek można potraktować jako rozwijającą kreatywność część przygotowań do spektaklu. Nieograniczona fantazja pozwala maluchom postrzegać świat w inny sposób, niż robią to dorośli. Korzystanie z niej podczas rozmaitych zabaw pozwala rozwijać kreatywność, która będzie cenną cechą na każdym etapie życia. Dlatego warto zachęcać dzieci do zabaw w odgrywanie ról i innych – pobudzających do uważnej obserwacji świata i używania wyobraźni.