Jeszcze do niedawna swój boom przeżywały kolorowe, ruchome zabawki interaktywne, wyposażone w wiele funkcji i trybów działania. Od pewnego czasu obserwuje się jednak powrót do rozwiązań, które znane były jeszcze naszym dziadkom. Mowa o zabawkach drewnianych, podbijających serca kolejnych pokoleń. Dlaczego warto kupować je dzieciom?

Bezpieczeństwo produktu

Wielu rodziców przyznaje, że kluczowym czynnikiem przy zakupie nowej zabawki jest jej bezpieczeństwo. Chodzi tu zarówno o kwestie zastosowanych do jej wytworzenia materiałów, jak i o trwałość produktu. Tanie, plastikowe akcesoria i zabawki mogą zawierać niebezpieczne substancje. Drewno to natomiast naturalny surowiec, od lat wykorzystywany do produkcji akcesoriów dla dzieci. Sprawdzone, renomowane marki stosują do jego malowania bezpieczne i nietoksyczne farby wodne. Każda zabawka z drewna jest odpowiednio wyszlifowana i polakierowana, a więc pozbawiona ostrych krawędzi, kantów czy drzazg. Dodatkowo produkty te są bardziej wytrzymałe niż ich plastikowe odpowiedniki. Drewniana grzechotka dla dziecka przyciągnie uwagę niemowlaka, a w sytuacji, gdy spadnie maluchowi na podłogę - nie rozbije się i nie połamie. Jej forma zachęca małe rączki do chwytania, pozwalając tym samym na prawidłowy rozwój motoryki dłoni niemowlaka.

Estetyka i prostota

Sporo obecnie sprzedawanych zabawek drewnianych niewiele różni się od swoich poprzedników, którymi bawiły się jeszcze nasze babcie. Najmłodsi uwielbiają:

  • barwne, machające skrzydłami motyle na kółkach,
  • klasyczne pchacze, np. poruszające łapkami kaczki lub pieski z ruchomymi uszami,
  • drewniane klocki,
  • kilkuczęściowe zwierzaki, takie jak zabawka-dinozaur drewniany,
  • samochodziki, kolejki i wieloelementowe zestawy.

Zabawki te zostały zaprojektowane tak, aby sprawiać radość dzieciom w różnym wieku. Brak skomplikowanych mechanizmów i elementów, które działają "same", bez ingerencji pociechy sprawia, że maluch musi wykazać się kreatywnością. Ma to pozytywny wpływ na rozwój wyobraźni małego człowieka i zachęca do tworzenia własnych scenariuszy wspólnej zabawy z rodzeństwem lub rodzicami.

Ponadczasowość

Zabawki wykonane z drewna nieprędko się znudzą. Podczas gdy zepsuta, plastikowa lalka zostanie odrzucona, a samochodzik z wyłamanymi drzwiczkami wyląduje w koszu na śmieci - drewniany samolot towarzyszy dziecku przez dobrych kilka lat, będąc bohaterem licznych historii i opowieści. Dziś dzieci tak samo, jak przed laty cieszą się, dostając pod choinkę bujaki drewniane. Konik na biegunach to wciąż marzenie wielu maluchów. Pięknym prezentem dla kilkuletniej córeczki może być drewniany, kolorowy królik na biegunach. Gdy dziecko wyrośnie z takiej zabawki, na pewno skorzysta z niej jeszcze młodsza siostrzyczka. A gdy obydwie pociechy będą już na nią duże, zabawkę warto przekazać dalej lub zachować dla przyszłych pokoleń - wnuki też będą miały z niej sporą frajdę!

Walory edukacyjne

Każdy, kto sam miał w dzieciństwie drewniane zabawki, z pewnością doceni ich rolę w edukacji maluchów. Klocki z drewna pozwalają na rozwinięcie wyobraźni przestrzennej i pomysłowości. Dzieci uwielbiają wspólnie tworzyć z nich spore budowle. Drewniane domki dla lalek to piękny akcent do pokoju dziewczynek lub dla przedszkola. Bogate wyposażenie zestawu pozwala na wielogodzinną zabawę i wymyślanie kolejnych aranżacji. Układanie, przestawianie i składanie z części sprawia, że maluchy zyskują sprawność manualną, co przełoży się na łatwiejszą naukę pisania. Dodatkowo wiele zabawek drewnianych pomaga w zdobywaniu konkretnej wiedzy (rozpoznawanie kształtów, nauka cyferek lub alfabetu). Maluch rozwija koncentrację, gdyż nie jest narażony na dużą ilość rozpraszających sygnałów dźwiękowych i świetlnych.

Zabawki z drewna cieszą kolejne pokolenia, a obecnie na nowo podbijają rynek. Warto zainwestować w bezpieczne, solidne i pouczające akcesoria, które nie wylądują w kącie po kilku użyciach. Dzieci na pewno znajdą wiele sposobów na kreatywne ich wykorzystanie.