Każdy z nas układał kiedyś puzzle - ta zabawa z ponad 250-letnią historią jest popularna na całym świecie. Rodzice kupują swoim pociechom rozmaite układanki. Okazuje się, że łączą one przyjemne z pożytecznym. Dlaczego warto angażować już 18-miesięczne dzieci w układanie puzzli?

Rozwój pamięci malucha

Układanki świetnie sprawdzają się jako ćwiczenie szarych komórek. Przykładowo - drewniane, muzyczne puzzle dla dzieci pozwalają na jednoczesne rozwijanie pamięci wzrokowej i słuchowej. Ta zabawka dla 1,5-rocznego szkraba umożliwi mu zapamiętanie, jak wyglądają wybrane zwierzątka i jakie odgłosy wydają. Maluchom należy wybierać takie puzzle, które mają wystarczająco duże, odporne na zniszczenie elementy. Muszą one być kolorowe i zachęcać do zabawy. Pamięć tak małego dziecka jest niezwykle plastyczna i chłonna. Układanki pomagają ją rozwinąć poprzez angażowanie obydwu półkul mózgowych.

Ćwiczenie dla palców

Aby zbudować z poszczególnych kawałków dany obrazek, kilkulatek musi obrócić je w odpowiednią stronę, połączyć ze sobą i docisnąć. Początkowo dziecko może próbować robić to "na siłę", jednak z czasem uczy się, iż wystarczy dany element precyzyjnie dopasować do kolejnego. Działania te sprawiają, że małe paluszki cały czas pracują. Dodatkową pomoc mogą stanowić puzzle sensoryczne dla dzieci. Tutaj dziecko ma możliwość poznania poprzez dotyk, jaka jest sierść czy skóra danego zwierzątka. Zachęca to do układania i pozwala na przykład nauczyć się, że owieczka jest puchata, ale żaba już nie.

Zdobywanie nowej wiedzy

Na rynku dostępnych jest mnóstwo układanek edukacyjnych. Lulkowo.pl proponuje rodzicom puzzle dla dzieci - cyferki. Ten produkt od Janod pomaga przedszkolakowi w nauce liczenia do dziesięciu. Puzzle to zestaw wagoników, na których umieszczono kolejne cyferki, zobrazowane poprzez właściwą ilość obiektów w danym wagoniku. Dzięki temu maluch, układając je we właściwej kolejności, łatwo zapamięta cyfry. W ofercie mamy również dziecięce puzzle podłogowe, ułatwiające naukę alfabetu.

Kształtowanie wyobraźni przestrzennej

Aby ułożyć dany obrazek, trzeba połączyć ze sobą właściwe elementy. Przypadkowo dobrane, nie będą do siebie pasować. Niektóre z nich mają jedną krawędź gładką - oznacza to, że będą one stanowiły jeden z boków obrazka. Puzzle narożne mają za to dwie krawędzie bez "ząbków". Maluch, układając kolejne zestawy, przyswaja sobie tę wiedzę. Dla ambitnych, nieco większych dzieci można zakupić puzzle trójwymiarowe, z których trzeba złożyć na przykład znaną budowlę. Analizowanie takiej układanki pomaga rozwinąć zdolność myślenia przestrzennego, co na pewno przyda się w szkole, na trudnych przedmiotach ścisłych.

Wiara w siebie i cierpliwość

Warto zwrócić uwagę także na kwestię psychologiczną, związaną z układaniem puzzli. Gdy dziecku uda się ułożyć dany zestaw i usłyszy ono słowa uznania ze strony rodziców - będzie z siebie dumne. Maluch poczuje, że potrafi wiele i zmotywuje go to do układania coraz trudniejszych obrazków. Puzzle pomagają także wypracować cierpliwość - układanie nie zawsze idzie szybko. Jednak satysfakcja z tego, że wysiłek się opłacił, jest dla kilkulatka bezcenna. Warto dopingować pociechę, a sukcesy - nagradzać. Uśmiech dziecka jest tego wart, prawda?